Vyšetření pro ženu

Co když se nedaří otěhotnět? Jak najít příčinu? Jaká vyšetření může žena očekávat (a má na ně právo)?

Při konzultacích se běžně setkávám s případy, kdy i přes dlouhé čekání na miminko páry neprošly téměř žádnými vyšetřeními. U žen to byl ultrazvuk, v lepším případě byl vyhodnocen hormonální profil, u mužů spermiogram a tím to haslo. Buď se nasadila léčba (ve většině případů jen preventivně, a s nevhodným načasováním), případně bylo páru doporučeno umělé oplodnění.

Před časem jsem napsala dva články o tom, že spermiogram nestačí. Přečíst si je můžete TADY >> a ještě TADY >>. A teď se pojďme podívat, jaká vyšetření může podstoupit žena. Na konci článku jsou ještě dvě vyšetření, která by měl podstoupit celý pár.

Základní vyšetření

Tedy ta, která vám může udělat váš gynekolog, jsou to vyšetření první volby, jsou standardní a máte na ně nárok, zejména v případě, kdy nemůžete otěhotnět déle než rok. Mohou odhalit například i potíže se štítnou žlázou a pár nehezkých problémů, takže se jim nebraňte a rozhodně se nebojte o ně přímo požádat.

Hormonální profil

Odběr se provádí na gynekologii, případně pokud máte vstřícného praktického lékaře, můžete ho také požádat. Pokud se chcete vyhnout vysvětlování a žádání, můžete si nechat rozbor udělat jako samoplátce v nemocnici nebo ve specializované laboratoři.

Odběr krve se provádí 3.-5. den cyklu, po potvrzené ovulaci v předchozím cyklu. Pokud má žena několik cyklů po sobě anovulačních (a je si jistá správným vyhodnocením záznamu), pak holt zajde na odběr 3.-5. den krvácení.

Hormonální profil vyhodnocuje hladiny FSH, LH, estrogenů, hormonů štítné žlázy, prolaktinu, testosteronu, někdy se lékař rozhodne i pro AMH a případně další hormony.

Běžně se ale moc neřeší, jestli v předchozím cyklu došlo k ovulaci. Proč by vůbec mělo? Protože ve zdravých cyklech se mění hodnoty před ovulací a po ovulaci. Pokud k ovulaci nedojde a krvácení není menstruační, ale jen spádové, nebo dokonce ovulační (některé ženy slabě krvácí při ovulaci), budou hodnoty hormonů zkreslené.

To by ještě nebylo až takové drama, test se dá opakovat. Možná by ale stálo za to ženy alespoň upozornit, že hormonální profil by se neměl dělat po milování a odběr by se měl provést až cca 20 minut po příchodu do čekárny, aby nebyla žena rozlítaná. Ano, i to má vliv na hodnoty hormonů.

Folikulometrie

Zhruba od 9. dne cyklu se doporučuje provádět folikulometrii a sledovat růst folikulů, ideálně až do ovulace. Folikul roste přibližně o 1 až 2 mm denně a praskne při velikosti přibližně 22-24 mm, ale někdy už při 18 mm, někdy až při 30 mm.

U žen, které ovulují 14. den cyklu, touto dobou, tedy řekněme 10., 11. den cyklu, již lékař vidí dozrávající dominantní folikul. Potíž ale je, když žena ovuluje později, pak kolem 11. dne cyklu ještě lékař dominantní folikul nevidí.

Ideálně lékař pozve ženu znovu na ultrazvukové vyšetření. A to nejlépe opakuje tak dlouho, až opravdu vysleduje ovulaci, i kdyby probíhala až 20. den cyklu a později. Velmi často to tak není, lékař třeba zopakuje vyšetření o tři dny později a pokud ani pak nenajde dominantní folikul, označí cyklus za anovulační.

Progesteron

Hladina progesteronu se hodnotí z odběru 5-7 dní po ovulaci, tehdy je hladina progesteronu nejvyšší. Pokud žena není sledována ultrazvukem, lékař ji objedná na odběr kolem 20. dne cyklu. Žena ovulující 14. den cyklu bude mít rozhodně jiné výsledky než ta, která ovuluje až 20. den cyklu a později, u té totiž bude vyhodnocen problém. A později než 16. den cyklu ovuluje 70 % žen!

Pokud nejsou respektovány individuální cykly individuálních žen, dochází ke zkreslením, vyvolání velkého stresu (kdo by chtěl slyšet, že neovuluje?) a často zbytečnému nasazení léčby.

Pokud je totiž stanovena diagnóza anovulace, tedy lékař podle takového systému vyšetření dojde k názoru, že ovulace neprobíhá, nasadí léky, které ovulaci stimulují. Jestliže cykly ale anovulační nejsou, ovulace probíhá, byť později, a nasadí se léky na stimulaci ovulace, vybudíme tělo k tomu, aby dělalo mnohem víc, než je potřeba a než je vhodné. Nehledě na vedlejší účinky těchto léků. Pokud se pak ještě navíc nasadí gestageny a to nevhodně před skutečnou ovulací, může nastat problém.

Kultivace

Je vhodné udělat stěr z pochvy a děložního hrdla pro vyloučení infekce. Pokud se infekce potvrdí, musí se přeléčit oba partneři.

Podrobnější vyšetření

Tato vyšetření už patří k perličkám, ne každý gynekolog je doporučí hned. Většina ambulancí není zařízena speciálními přístroji, takže v případě potřeby je žena odeslána na specializované pracoviště.

Postkoitální test

Vyšetření probíhá po nechráněném styku před ovulací. V praxi tedy mezi 11.-13. dnem cyklu, ideálně skutečně v období před ovulací (pokud se sledujete podle STM, tak v době výskytu tažného hlenu).

2-12 hodin (nejlépe nejpozději do 8 hodin) po nechráněném milování lékař odebere z děložního hrdla hlen. Zkoumá se kvalita hlenu děložního hrdla, schopnost spermií přežít v takovém hlenu a prostoupit děložním hrdlem. Lékaři před testem doporučují 2-3denní abstinenci.

Toto vyšetření je náročnější na načasování (málo žen ovuluje 14. den cyklu) a včasný odběr.

Hysterosalpingografie nebo sonohysterosalpingografie

Toto vyšetření probíhá nejčastěji na specializovaném pracovišti. Lékař do dělohy vstříkne kontrastní látku a s pomocí rentgenu nebo ultrazvuku sleduje průchodnost vejcovodů. Jedná se o ambulantní vyšetření a nepodstupuje se pod narkózou.

Vyšetření trvá zhruba 15 minut.

Hysteroskopie

Toto je také ambulantní vyšetření bez narkózy a provádí ho i některé gynekologické ambulance. Děložním hrdlem lékař zavede do dělohy endoskopickou sondu a může si tak prohlédnout dělohu, zkontrolovat případné srůsty, výrustky, odebrat vzorek tkáně atd.

Třebaže popis tohoto vyšetření může znít děsivě, z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že není. Není to relaxační procedura, vyšetření je trochu nepříjemné, ale není výrazně bolestivé. Před příchodem do ordinace se doporučuje užít běžně dostupná analgetika. Některá pracoviště nabízí možnost lokální anestezie nebo Entonox.

Vyšetření trvá zhruba 15 minut.

Laparoskopie

Invazivnější forma vyšetření v celkové anestezii. Malým otvorem se do břišní dutiny zavede laparoskop a lékař prohlédne orgány zvenčí, v případě potřeby i zevnitř. Může zkontrolovat i průchodnost vejcovodů.

Pokud je potřeba, dalšími malými otvory se zavedou operační nástroje pro odebrání vzorku tkáně, rozrušení srůstů, vynětí myomů apod.

Zákrok trvá zhruba 30 minut.

Laparoskopie bývá občas některými lékaři doporučována poměrně brzy. Vzhledem k tomu, že se přece jen jedná o operační zákrok, je lepší nejdříve vyčerpat všechny ostatní možnosti vyšetření.

Specializovaná vyšetření

Gynekolog vypíše žádanku na specializované oddělení.

Genetické vyšetření

Na specializovaném pracovišti čeká pár pohovor s genetikem, tedy rodinná a osobní anamnéza na výskyt dědičných nemocí v rodinách obou partnerů. Následuje odběr krve pro vyšetření chromozomů.

Toto vyšetření je rozhodně důležité u párů, které dlouho nemohou počít nebo došlo k opakovaným potratům. Dále pro páry, u kterých je riziko genetických onemocnění a je možné, že by se mohla objevit v další generaci. Je ale doporučeno i případě, že se v rodinách dosud žádné zřejmé genetické onemocnění nevyskytlo. Je vhodné vyloučit možnost, že by jeden nebo oba z páru byli přenašeči dědičných chorob.

Imunologické vyšetření

Ať už pár trápí dlouhé čekání na miminko nebo opakované potraty, je více než vhodné, aby oba prošli vyšetřením na imunologii. Podle prof. MUDr, Zdenky Ulčové-Gallové, DrSc. tvoří imunologická nepodnost cca 11 % sterilit.

Při vyšetření se zkoumají protilátky proti spermiím, vajíčku, plodu, markery autoimunitních onemocnění, antifosfolipidové protilátky a spousta dalších zajímavých a nehezkých věcí.

Centrum asistované reprodukce

Základní vyšetření by měl provést gynekolog.

Co se týká podrobnějších vyšetření, gynekologové většinou vypíší jednotlivé žádanky a pak shromáždí a vyhodnotí výsledky. V dnešní zrychlené době, kdy už za dveřmi čeká několik dalších pacientek, ale lékaři často odesílají pár přímo do centra asistované reprodukce. Pokud se to stane vám, nezoufejte. Neznamená to, že jste ztraceni a musíte podstoupit umělé oplodnění. Zaprvé nemusíte nic. A zadruhé je pravda, že centrum asistované reprodukce dokáže většinu vyšetření obsáhnout samo, aniž byste museli lítat sem a tam, a navíc vyhodnotí výsledky komplexně. Což může být výhoda.

Tak jako tak, vždy, když vám nebude něco jasné, ptejte se a ptejte se. A klidně i potřetí. Komunikujte s partnerem, zvažte si, co ano, co ne. Máte právo o cokoli požádat, ale také cokoli odmítnout.

Rozhodně stojí za to nejprve poznat svůj cyklus, protože pak některá vyšetření ani nebudou potřeba. Když víte, že probíhá ovulace a poovulační fáze je dostatečně dlouhá, nepotřebujete hormonální profil, folikulometrii a ani hladiny progesteronu 😉 Stáhněte si e-book Správné načasování, je zdarma. Nebo se přidejte do Kurzu symptotermální metody.

A pokud potřebujete poradit, pojďme si domluvit konzultaci.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře