Když jde o život

Když neznáte symptotermální metodu a nevíte, jak ověřit ovulaci, plodné období, určit skutečné stáří těhotenství, může to být pohoda nebo taky průser. Taky může jít o život. Příběhy jako ten na konci tohoto článku se dějí mnohem častěji, než si myslíte.

Krátký cyklus, dlouhý cyklus

Pokud máte cykly v rozmezí 25-35 dní, jste relativně v pohodě. To je zhruba tak rozmezí, které ještě lékaři „tolerují“. Dá se předpokládat, že ovulace bude plus mínus zapadat do tabulek a v případě těhotenství se jakžtakž trefí výpočet podle poslední menstruace. Plus mínus týden.

Ale potíž nastává, pokud máte delší cykly. Proč? Protože k ovulaci pak rozhodně dochází později než 14. den cyklu. Obecně totiž dochází k potvrzenému vzestupu od 16. dne cyklu a později až u 70% žen (ověřeno studií brněnského Cenapu z let 2007-2012).

Proč je to tedy problém?

  • lékaři často mylně označí cykly za anovulační, protože v tabulkovém období nezaznamenají dominantní folikul
  • pár často mine plodné období a ovulaci (mrkněte na tento článek)
  • stáří případného těhotenství neodpovídá termínu podle poslední menstruace

Všechny tyto body silně poškozují psychiku páru. Buď žena žije v přesvědčení, že neovuluje, nebo zbytečně dlouho čekají na těhotenství, protože míjí ovulaci. A v případě těhotenství jsou všechny výsledky zkreslené.

Ale právě poslední bod může přímo ohrozit život.

Život nenarozeného dítěte.

Děsivý příběh (bohužel skutečný)

Na setkání poradců symptotermální metody nám jedna poradkyně vyprávěla příběh své klientky. Prosím, sedněte si a něčeho se přidržte, protože to s vámi rozhodně zamává.

Klientka měla dlouhé cykly. Velmi dlouhé, až 60 dnů. Ponechme teď prosím stranou fakt, že tohle je celkem hodně. Paní se sledovala podle symptotermální metody, takže bylo jisté, že ovulace probíhá, luteální fáze je dostatečně dlouhá.

Paní otěhotněla. Byla šťastná, tedy do té doby, než šla k lékaři.

Lékař totiž na základě data poslední menstruace vypočítal stáří těhotenství. Ultrazvukový nález ale ani zdaleka neodpovídal tomuto výpočtu. Proč?

V učebnicovém 28denním cyklu může ovulace probíhat cca 14. den cyklu a s tím počítají i lékaři. U této paní ale běžně probíhala až tak 46. den cyklu. Lékař tedy očekával, že uvidí na ultrazvuku o měsíc starší miminko. A ne jen malé embryo.

Konstatoval, že plod se nevyvíjí a odeslal paní na revizi dělohy.

Ženy mají silnou intuici a matky obzvlášť. Paní se sice téměř zhroutila, ale v pudu sebezáchovy zavolala své poradkyni. Okamžitě se dostala do péče lékařky, která do naší země symptotermální metodu přivedla.

Ta konstatovala zdravé těhotenství. A paní porodila zdravé miminko.

Miminko, které by skončilo v biologickém odpadu. Jen proto, že lékař odmítl přijmout fakt, že žena má delší cykly a úporně se držel učebnicových údajů.

Nechte prosím tento příběh chvíli doznít.

Ještě chvíli, prosím…

Seděly jsme v naprostém tichu. Všechny zaražené. Přiznám se, že jsem brečela, když jsem si představila, kolika z nás se to už mohlo taky stát. Možná tím zrovna teď nějaká žena prochází. Zoufalstvím z toho, že vysněné miminko se přestalo vyvíjet. A zatím ta malá dušička, to malé embryo volá Mami, jsem tu, důvěřuj mi!

Co s tím?

Vlastně se mi ani nechce psát dál. Doteď ve mně tento příběh tak silně rezonuje.

Jistě, stává se, že se miminko opravdu přestane vyvíjet. Že splní svůj úkol a odžije si svou porci života na Zemi dříve, než si stihnete pohlédnout do očí. Ale je důležité si to stokrát ověřit, dát sobě i jemu trochu času. A rozloučit se, až když je naprosto jisté, že přišel čas.

Asi víte, co s tím. Poznejte své tělo, důvěřujte mu, jeho projevům. Milujte ho, buďte s ním v kontaktu, komunikujte spolu. Až získáte důvěru, budete mít sílu stát si za svým názorem a svým rozhodnutím. A až vás potká cokoli, nebudete závislá na názorech a rozhodnutí ostatních. Převezmete zodpovědnost a budete silná. Pro všechny, které přijdou po vás.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře