Spermiogram nestačí – 2. díl

Spermiogram je jen jedno z mnoha vyšetření, kterému se muž může podrobit. Možností, proč se vám zatím nedaří počít, je tákhle velká hromada a než propadnete smutku nebo než se unáhleně vrhnete do razantních řešení, je důležité je všechny řádně prozkoumat. Tak se pojďme podívat, jaké jsou další možné příčiny snížené plodnosti u mužů a jaká vyšetření jsou namístě.

Vsadím se, že jste o nich s partnerem neslyšeli. A zatímco vy jste chodily na odběry, folikulometrii, nekonečná vyšetření, podstoupily laparoskopii, hysteroskopii, bolestivé odběry vzorků…., to jediné vyšetření, kterým prošel váš muž, byl právě spermiogram. Oddychl si. Vy ne. A už jste měli v rukou žádanku do centra asistované reprodukce.

Nevím, proč to tak je. Možná tuším. Ale každopádně vy už teď budete oba velmi dobře informovaní – nebudete se hroutit z nepříznivého spermiogramu, ani nebudete ztrácet půdu pod nohama. Naděje je vždycky.

Hormony

Že jste podstoupila odběry krve pro vyhodnocení hormonálního profilu jen vy? No vidíte. A přitom stejné hormony, jako kolují v krvi vám, najdeme i u mužů, jen tedy pochopitelně v jiném množství. A stejně jako ženy, i muži mohou bojovat s hormonální nerovnováhou. Co se tedy zkoumá? Testosteron, FSH, LH, prolaktin, estradiol a progesteron.

A jedeme dál. Je třeba ještě vyšetřit hladiny hormonů štítné žlázy, takže přidáme TSH, T3, T4, případně ACTH).

Je vhodné podstoupit i genetické vyšetření pro vyloučení chromozomálních vad.

A když už jsme u té krve, lékař si posvítí na cukrovku a onemocnění jater a ledvin.

blood-collection-1949294_1920

Další laboratorní vyšetření

Krev není jediná látka, která se dá zkoumat. Muže čeká rozbor moči a dále její vyšetření na přítomnost spermií po ejakulaci. Také se odebírá ejakulát na kultivaci a zjistění antispermatických protilátek.

Varlata a spol

MUDr. Šmehil uvádí, že u 25-40 % mužů s poruchou plodnosti je viníkem varikokéla (křečové žíly varlete). Plodnosti může bránit i porucha sestupu varlete. Lékař může vyloučit i SCOS syndrom – stav, při němž ve varlatech chybějí zárodečné buňky.

Příčinou vašeho dlouhého čekání na miminko mohou být i zúžení nebo neprůchodnost vývodných pohlavních cest. Zranění, infekce, vývojová vada… tohle všechno může způsobit srůsty a tím poruchu plodnosti.

Další příčiny

Existují i další možné, zato snadno odstranitelné příčiny snížené plodnosti.

  • Životní styl – pokud muž kouří, požívá alkohol nebo návykové látky, má málo pohybu, je ve stresu a nevhodně se stravuje, je čas vážně si promluvit.
  • Zvýšená teplota varlat – místo slipů trenky, místo sauny bazén, rifle odložit na jindy. Problém je, pokud muž pracuje v provozu, kde je velmi vysoká teplota. Jo a taky má noťas na klíně? Pořiďte mu podložku.

Kde začít?

Doporučte muži, aby se objednal u urologa. Nemusí se bát, nebude to tak zlé, jak to vypadá. Co konkrétně ho čeká?

rozhovor s lékařem (anamnéza a takové to chlapské popovídání),

vyšetření pohmatem (to zvládne, to zvládne!),

pár ampulek krve, zkumavka moči, ejakulát (nádech, výdech, koukat jinam),

případně sono šourku a prostaty.

No, žádná hrůza, ne? Taková gynekologie po chlapsku.

A pak se uvidí. Někdy stačí změna životního stylu a doplnění vitamínů (B, C, E) a minerálů (selen, zinek, měď). Hormonální léčba je taky celkem nenáročná. A i kdyby byl nutný menší chirurgický zákrok – úspěšnost je vysoká a za pohled do očí dítěte to stojí.

(zdroj: Seminář NAPROHELP a materiály centra CENAP)

Jaké další možnosti máte, abyste vyšli miminku vstříc? Mrkněte na e-book Čtyři cesty k miminku.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře