Spermiogram nestačí – 1. díl

Když už se vyskytnou potíže s plodností, příčiny mohou být u mužů i žen stejným dílem. Ani jedno pohlaví tedy “nevyhrává”. Až u pětiny párů jsou dokonce příčiny na obou stranách. Zatímco žena podstupuje kontrolu ultrazvukem, prohlídky, operace, stěry, odběry, u mužů se lékaři spokojí se spermiogramem. Ale stačí to?

Co ukáže spermiogram?

Ve výsledcích spermiogramu najdete údaje o objemu ejakulátu, jeho pH, koncentraci spermií na ml, celkovém počtu spermií, procentuálním zastoupení živých spermií, o jejich pohyblivosti, případných vadách. Dále se uvádí doba zkapalnění, vazkost, barva, přítomnost bílých krvinek atd.

To zní jako velmi podrobné vyšetření, že? Až na to, že ukazuje kvalitu spermií vyvinutých před 3 měsíci. A výsledky spermiogramu jsou ovlivněné mnoha faktory. Stačí, aby si váš muž zašel několikrát týdně do sauny a na pivo, nebo nedejbože chytil virózu. Stres, nadváha a hamburgery s Colou taky nepomůžou.

Hraniční hodnoty se navíc stále posouvají. Například před 60 lety byla spodní hranice pro koncentraci spermií 80 mil./ml, od roku 2010 je to jen 15 mil./ml a ještě je to v normě. To je skok, viďte?

microscope-275984_1920

Žádné unáhlené závěry

Potíž je, že většina lékařů vyvozuje z výsledků závěry – a my pak také. Pokud jsou výsledky nepříznivé, muž se hroutí. A pokud jsou příznivé, jásá. Tak pojďme zpátky na zem a podívejme se na to zblízka.

fertilizado

SCIENCEGENETICS. Wikimedia.com [online]. [cit. 2.6.2017]. Dostupný na WWW: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:06fertilizado.jpg

Nepříznivý výsledek spermiogramu

Muži – hlavně klid a zhluboka dýchat. Pokud není výsledek naprosto tragický, vždy je šance situaci zlepšit. Zajeďte si na dovolenou, choďte na procházky a hodně odpočívejte. Jezte zdravě, přidejte i potravinové doplňky obsahující vitamíny B, C, E a dále selen, zinek, měď. Vynechejte saunu a nedělejte nic, co tušíte,že škodí zdraví (cigarety stejně lezou do peněz a kocovina je protivná). A za 3 měsíce se objednejte na další spermiogram, výsledky budou určitě lepší!

Ženy – dohlédněte na muže a neustále jim opakujte, že spermiogram neměří jejich mužnost a že jeho hodnoty jsou proměnlivé.

Příznivý výsledek spermiogramu

Muži – ulevilo se vám, že? To je moc dobře, tak to oslavte a naberte sílu, protože jste teprve na začátku. Existuje ještě spousta vyšetření, kterými byste měli projít, než budete moct bouchnout šampaňské.

Ženy – muž se raduje a vám je smutno, viďte? Oko lékaře se teď zaměřilo na vás a hodlá vás velmi důkladně a pečlivě prozkoumat. Možná už vystrčil růžky pocit viny. Pokud si říkáte, že je to vaše vina, že vy jste ta neplodná, potížista, pacientka, tak se zhluboka nadechněte – a všechnu tu lepkavou černotu vydechněte ven. Nemusí to tak totiž být.

Spermiogram nestačí

Spermiogram je jen jedno z mnoha vyšetření, kterému se muž může podrobit. Možností, proč se vám zatím nedaří počít, je tákhle velká hromada a než propadnete smutku nebo než se unáhleně vrhnete do razantních řešení, je důležité je všechny řádně prozkoumat.

V druhém díle se dozvíte, jaké jsou další možné příčiny snížené plodnosti u mužů a jaká vyšetření jsou namístě.

Zatím si stáhněte e-book Správné načasování, ať vyloučíte možnost úplně špatného načasování.

Stáhněte si e-book Správné načasování
Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře