Tajemství ovulačních testů

Má známá chtěla otěhotnět. A chtěla tak moc, že – představte si to!!! – používala ovulační testy… Chuděra, tak hluboko klesla. A takhle se na to jen nadměrně soustředí, musí se přece uvolnit, takhle ve stresu se to stejně nemůže povést. Do toho bych teda nešla, co se má stát, to se stane.

Tak tohle byl můj postoj v době, kdy jsem ještě současného partnera a otce naší krásné dcery ani neznala. A jak to tak bývá, odříkaného chleba… však to znáte. Za pár let jsem měla v koupelně solidní zásobu papírků, které jsem po použití pečlivě zkoumala a porovnávala.

ovutesty

Možná se divíte, proč píšu článek zrovna o ovulačních testech. Jejich použití je přece jednoduché, ne?

A přece – víte, jak jsem sama tápala při jejich prvním použití? A jaké chyby bych bývala udělala, kdybych si nebyla alespoň třikrát přečetla návod (který má tak titěrná písmenka, že mě ještě teď bolí oči)? A taky – když si otevřete jakékoli diskuzní fórum, zaručeně tam najdete přibližně milion dotazů na správné použití (či interpretaci výsledků) ovulačních testů.

Tak proto.

Právě pro ty z vás, které s ovulačními testy začínají a nechtějí šlápnout vedle. A vy, zkušené matadorky, se při čtení třeba alespoň pobavíte.

Stvořila jsem ženu. Modelovou ženu Ž. Popíši vám její první zkušenost s ovulačními testy. A schválně – najdete 6 chyb, které udělala?

Cykly mívá žena Ž. 30 a více dní dlouhé. Ovulaci však nechtěla propást a tak začala ovulační testy používat hned po skončení menstruace. Každé ráno, kolem 7, hned po vydatné snídani a dvou šálcích čaje, odebrala vzorek do čisté nádobky, ponořila na několik minut test až po nápis MAX a čekala na výsledek. Jakmile uviděla dvě čárky, zaradovala se. Jedna z nich sice byla výrazně slabší, ale byla tam! „Okamžitě přijeď domů!“ psala hned svému muži M. Bohužel však ani v tomto cyklu žena Ž. neotěhotněla.

Tak co, našly jste? Všech 6? Tak se pojďme podívat, co ta naše modelka udělala špatně.

1. První ovulační test – kdy začít?

Žena Ž. začala testovat hned po skončení menstruace. No jo, ale mívá přece dlouhé cykly, takže podle mých propočtů by musela při 30-denním cyklu provést minimálně 7 testů, než by zjistila ovulaci. Minimálně! Schválně se podívejte na běžnou cenu ovulačních testů. Pokud nejste Trumpová, doporučuji spočítat si průměrnou délku cyklu a podle této tabulky určit, který den (a pozor – cyklus začíná 1. dnem krvácení!) poprvé testovat.

A pak už jen čekáte na den, kdy bude test pozitivní. Zpočátku počítejte tak se 4-5 testy. Nebojte se, po 2 až 3 cyklech budete vědět, kdy běžně ovulujete, takže se spotřeba testů sníží.

2. Není ráno jako ráno!

Asi každá z nás má zkušenost s těhotenským testem. Hned z první ranní moči zjistíte, jestli je důvod slavit. Hormon hCG je totiž v tu dobu nejkoncentrovanější.

ALE!

S luteinizačním hormonem je to jinak. Do moči se dostává až v průběhu dne, takže pokud chcete přesnější výsledek, testujte mezi 10. a 22. hodinou. Takže klidně až přijdete domů z práce.

3. Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

O důležitosti pitného režimu se mluví neustále. Já mám teď ale pro vás překvapivou radu – NEPIJTE!

Cože?

Klid, samozřejmě svůj denní příděl tekutin dodržujte, ale snažte se nepít 2 hodiny před použitím ovulačního testu. Ať je koncentrace hormonu v moči co nejvyšší.

Ovšem pokud je takový pařák jako posledních pár týdnů, dejte přednost zdraví.

4. Stopky připravit!

Dělám si legraci – stopky nepotřebujete vůbec.

Naše žena Ž. máčela test ve vzorku příliš dlouho. Stačí 10 vteřin. Že to neodhadnete? Tak řekněte 5x za sebou „luteinizační hormon“ a je to. Fakt, dvakrát jsem si to stopla, 10 vteřin přesně. Tak dlouho taky běžně trvá, než si umyjete ruce.

Výsledek zjistíte prakticky hned. Ale klidně si mezitím uvařte kafe, zobněte kousek čokolády (na nervy) a pak se teprve podívejte. Ovšem výrobce většinou nedoporučuje odečítat výsledky po 15 minutách.

5. Čárka sem, čárka tam…

Když najdete 2 čárky na těhotenském testu, rozbuší se vám srdce štěstím. Když je ale najdete na testu ovulačním, můžete zůstat úplně v klidu. Záleží totiž jen na tom, jak jsou silné.

Čárka v kontrolní oblasti (ta nahoře) je silná a hlavně se musí objevit vždy. Pokud ne, test rovnou vyhoďte, je vadný.

Když se čárka v testovací oblasti neobjeví vůbec nebo je slabší než ta kontrolní, je test negativní. Zkuste to znovu následující den ve stejnou dobu. Setkala jsem se už ale i s doporučením provádět test 2x denně, abyste nárust hladiny LH neprošvihly.

negativní

Pozitivní je ovulační test POUZE tehdy, když je testovací čárka stejně silná nebo silnější než kontrolní.

pozitivní

6. Chvátám, chvátám…

Taky znáte scény z filmů, kdy hlavní hrdinka s testem v ruce a s vytřeštěným zrakem odvolává manžela z práce, protože ovuluje?

Nechvátejte. Pozitivní test naznačuje, že ovulace teprve proběhne. A to za 24-36 hodin (některé zdroje uvádějí 12-24 hodin). Spermie potřebují zhruba hodinu na „přesun na místo určení“, takže zase tak spěchat nemusíte. V klidu dopijte to kafe, co jste si uvařily, naplánujte nějakou dobrou večeři a užijte si příjemný večer.

Na závěr

Kromě klasických „proužků“, které jsou nejlevnější a koupíte je i ve výhodných baleních po 2-10 kusech, najdete na trhu i kazetové ovulační testy. Fungují na stejném principu jako proužky, ale jejich použití je elegantnější. Moč naberete z nádobky přiloženou pipetou a nakapete přímo do okénka testu. V neposlední řadě si můžete pořídit nejstylovější (a nejdražší) digitální ovulační testy.

Osobně doporučuji nespoléhat se pouze na ovulační testy, ale brát je spíše jako doplněk symptotermální metody.

Naučím vás symptotermální metodu používat, chcete?

Přihlaste se do online kurzu

Stáhněte si e-book Správné načasování a naučíte se základy symptotermální metody natotata. A o ovulaci budete mít vždy přehled.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře