Čtyři příběhy a STM

Víte, proč pořád tolik propaguji Symptotermální metodu? Protože pomáhá.

Oslovují mě ženy s prosbou o radu. Bodejť, proto tu jsem. Víte, moderní medicíny si opravdu hodně vážím. Ale až moc často se setkávám s tím, že sami lékaři dávají ženě mylné informace. Řídí se tím, co se naučili, ale neberou v potaz ženu jako jedinečnou bytost s jedinečnými cykly.

Vybrala jsem příběhy čtyř žen. Dvě z nich jsem poznala osobně. Z těchto příběhů až mrazí, protože… no přečtěte si je samy. Je to síla.

Jména jsem pochopitelně změnila, s úctou k jejich soukromí a důvěře. Přesto se v těchto příbězích možná najdete, protože jsou tak časté. Možná se staly i vám.

Jana

Byla jedna paní, říkejme jí třeba Jana. Brala dlouho antikoncepci, až přišel čas, kdy s mužem chtěli miminko. Čekali rok a půl. Marně.

Lékař věděl, že má Jana dlouhé cykly, 35 dní a déle. Přesto jí předepsal gestageny v běžném režimu po předpokládané ovulaci, tedy od 17. dne cyklu. A Jana ho užívala. A neotěhotněla.

Věděla, že ovuluje nejdříve 20. den cyklu, ale i později. Našla odvahu a lékaři to sdělila. Tak tedy posunul užívání léku o 3 dny – ale ne víc!, ale i tak to bylo často před ovulací.

Víte, co se stane, když užíváte progesteron před ovulací? Progesteron ovulaci zablokuje. To je dost nepříjemné samo o sobě, natož když se pokoušíte otěhotnět.

Jana odešla k jinému lékaři. Otěhotněla. A poslala mi fotku miminka.

Eva

Eva sledovala své cykly a měla přehled o jejich délce. Až na to, že 2-3 dny před menstruací špinila. Je špinění už menstruace nebo ne? Počítá se jako 1. den cyklu nebo ne?

Lékař tvrdil, že ano. Ale ono ne. Špinění patří do „starého“ cyklu, nový začíná až prvním dnem krvácení.

A záleží na tom vůbec? Není to fuk? No není, protože pokud byste počítala špinění jako první den cyklu, posune se stanovení plodného období a vy můžete ovulaci úplně minout. Což je, pokud toužíte po miminku, dost smutné.

Katka

Katka už není studentka, to je pravda. Přesto mě zarazilo, když mi řekla, že podle lékařů je v přechodu. Víte, jak to s ní zamávalo? No hodně.

Jak na to přišli? Zaprvé věk. Jako by existovala magická hranice, jednoho rána se probudíte a pic ho! Rázem jste v přechodu. A zadruhé nižší hladina AMH. Což je hormon, jehož hodnota ukazuje na ovariální rezervu. Hladiny AMH už rozplakaly nejednu ženu, a přesto jsou přeceňované.

Zajímavé je, že Katka měla pravidelný cyklus a v grafech jsme našly ovulaci. Žádné problémy. Vše naprosto v pořádku. I kdyby se přechod blížil, ano, nebudeme plodné věčně, zatím tomu ve fyzické rovině nic nenaznačovalo.

Anna

Anna s manželem toužili po miminku, ale nedařilo se. Vyzkoušela hodně věcí, od bylinek po jógu.

Lékaři radili milování kolem 12. dne cyklu, ne dřív, ne později. Ovulace přece bývá uprostřed, 14. den cyklu. Předtím i potom se šetřete, říkali.

A Anna s manželem čekali a čekali, dlouhé měsíce.

Přišli na kurz Symptotermální metody a byli smutní. Tak nějak smíření. Vyzkoušeli už všechno.

O měsíc později, na druhé části kurzu za mnou Anna o přestávce přišla a oznámila mi, že až teď zjistila, že ovuluje nejdříve 22. den cyklu. Celou tu dobu, co se s partnerem snažili o miminko, ovulaci míjeli.

Anna bude za pár týdnů rodit.

Kéž by

Kéž by byli lékaři otevření tomu, dívat se na ženu jako na individualitu. Sledovat jednotlivé cykly, uznat Symptotermální metodu. Kéž by dovedli k ženě přistupovat s citem a skutečně jí pomáhali.

Kéž by na chvíli zapomněli na čísla, která se naučili ve škole, protože život je krásně proměnlivý a na čísla nedbá. Kéž by farmakologický průmysl neměl tak silnou moc. Kéž by přijali i jiné možnosti léčby.

Kéž by vlastně vůbec hned neléčili a místo toho si se ženou povídali. Kdo zná své tělo lépe než ona sama?

Proto tak propaguju Symptotermální metodu. Proto e-book, proto kurz. Pokud budete znát své cykly a zároveň budete mít v ruce „důkaz“, se kterým budete umět pracovat, je větší možnost, že svého lékaře přesvědčíte, aby změnil postoj.

A teprve potom k vám – vlastně k nám všem – budou lékaři přistupovat individuálně. Léčit nás individuálně. A možná vlastně vůbec neléčit, protože to často není ani trochu nutné.

Prosím vás, prosím, z úcty k vašemu tělu a vám samotným, alespoň si přečtěte e-book Správné načasování, obsahuje naprostý základ symptotermální metody. A pokud to s vámi bude souznít, přihlaste se na Kurz symptotermální metody, kde vás naučím STM do hloubky a předám vám vše, co sama umím (a že toho je!)

Pojďme začít měnit svět, ať naše dcery mají lepší přístup gynekologů než my.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře