Snažilština – svahilština

Pokud už se snažíte otěhotnět nějaký ten měsíc, určitě jste již brouzdaly internetem. A narazily jste na hromadu podivných zkratek, o kterých jste předtím neměly ani tušení. Je to tak? V diskuzních fórech se to hemží takovou hantýrkou, že i svahilštině byste rozuměly lépe.

Četly jste 1984 – knihu od George Orwella? Kniha úžasná, představy děsivé. Nejhorší na nich je to, že se pomalu realizují. Jednou z vizí bylo postupné zkracování výrazů. Myslím, že pan Orwell by se nad dnešní běžnou SMS slovní zásobou nestačil divit (myslíte, že by věděl, co je LOL?).

Zkratky a akronymy mě fascinují odjakživa. Živě si ale pamatuji první setkání s tímto fenoménem v oblasti plodnosti. V každém druhém diskuzním tématu jsem musela oslovit strýčka Googla, abych vůbec věděla, o čem je řeč. Myslíte, že vás toto téma nemůže překvapit?

Tak schválně – podívejte se na následující seznam nejpoužívanějších akronymů a zkratek. Kolik z nich znáte? Ale bez internetové nápovědy!

zkratky

Pokud všechny, jste hvězdy – napište mi, pošlu vám diplom. Pokud se najdou jen 2-3, které neznáte, jste skvělé. Ovšem pokud je neznámých víc, patříte mezi nás většinové a raději čtěte dál. Zaručuji vám, že po prostudování dalších řádků budete hovořit plynně „snažilsky“.

Na začátek

HAhormonální antikoncepce. Mimochodem, víte, že její zbytkové účinky mohou ovlivňovat plodnost až po dobu jednoho roku?

Během cyklu probíhá v ženě doslova hormonální balet. Vynecháme-li estrogen a progesteron, jejichž zkratky nejsou tak zajímavé, zůstávají nám tři nejdiskutovanější v každé diskuzi.

FSHfolikulostimulační hormon. Podporuje růst folikulů.

LHluteinizační hormon. Spouští ovulaci. Jeho hladina se zvyšuje zhruba 36 hodin před ovulací a dosahuje vrcholu 12-24 hodin před ovulací. Právě koncentrace tohoto hormonu v moči se měří ovulačními testy.

hCG – nejhezčí zkratka ze všech – choriogonadotropin – hormon, který vám oznámí šťastnou novinu.

A co vás čeká v průběhu cyklu?

DCden cyklu. Za první den cyklu se považuje první den menstruace! Kontrolní otázka – když někdo napíše, že je 10DC, co to znamená?

BT – pokud (tak jako já) vyznáváte symptotermální metodu, možná už tušíte, že toto je zkratka pro bazální teplotu. Pokud vůbec nevíte, co to je, vysvětlení, rady a tipy najdete v e-booku Správné načasování.

OTovulační test. Měří koncentraci LH (viz výše) v moči. Pro správné použití potřebujete mít dostatečnou zásobu testů, dobré oči a trpělivost. Článek o OT pro vás připravuji. Až bude OK, dám vám vědět.

ovu – neboli ovulka, čili ovulace. Doporučuji přečíst si tento článek, ať zboříte mýty o ovulaci 14DC.

DPOdny po ovulaci. A opět kontrolní otázka – co znamená např. 18DPO? (Správná odpověď: 18 dní po ovulaci a nejspíš najdete na testu dvě čárky)

MS – ženami, které se snaží otěhotnět, nenáviděná menstruace. Často tak bývá označována i jako mrcha.

TT – další test, tentokrát těhotenský. Měří koncentraci hCG v moči a činí z uživatelek „lovkyně duchů“ (duch = slaboulilinká druhá čárka, která by možná mohla signalizovat těhotenství)

mIUmezinárodní jednotka (milli-international unit), ve které se udává koncentrace hCG. Přeji vám, aby byla vyšší než 5 (v případě měření z krve). Těhotenské testy zachycují koncentraci hCG v moči od 10 mIU.

A co na to medicína?

Pokud se nedaří počít miminko přirozeně, následují nejrůznější vyšetření s nejrůznějšími výsledky.

SPGspermiogram. Hodnotí se počet, tvar (a případné deformace) a pohyb spermií. Většinou se doporučuje 3-5 dní před odběrem abstinovat (a nemyslím od alkoholu, i když to raději také). Dobrá zpráva je, že špatný výsledek nemusí vždy znamenat konec světa, za 3 měsíce může být při troše snahy lepší.

HPhormonální profil. V určitých dnech cyklu lékař odebere krev a zjistí, jestli hladiny hormonů odpovídají tabulkám.

AMHAnti-Müllerian hormon. Laicky řečeno udává počet folikulů. Čím vyšší hodnota, tím větší šance na otěhotnění.

HSKhysteroskopie – vyšetření děložního hrdla a děložní dutiny. Přes čípek se do dělohy zavede speciální optický přístroj. Během tohoto vyšetření lze provést i odstranění drobných myomů, přepážek atd. Běžně probíhá i bez narkózy a z vlastní zkušenosti potvrzuji, že je mnohem pohodovější, než jak to podle popisu zní.

PCO – jedna z možných příčin neplodnosti – syndrom polycystických vaječníků. Nedochází k ovulaci a z folikulů vznikají cysty. Dobrá zpráva je, že se dá léčit a ženy mohou otěhotnět.

Někdy je nutná větší asistence lékařů…

CARCentrum asistované reprodukce. Existují státní i soukromá, různých kvalit. Doporučuji si předem zjistit informace o daném CAR od žen, které jej již navštívily.

IUIintrauterinní inseminace. Spermie jsou dopraveny do dělohy, čímž vlastně překonají několik nástrah. Nicméně úspěšnost v jednom cyklu je udávaná stejná jako při „domácím snažení“.

IVF in vitro fertilization – umělé oplodnění. Pojišťovna hradí 3 pokusy za celý život ženy. V případě, že v prvních 2 IVF bylo zavedeno po 1 embryu, hradí i 4. pokus. Některé metody v průběhu IVF však hrazeny nejsou.

ISCI – metoda oplození při IVF – spermie je vpravena přímo do vajíčka.

PISCI – další metoda oplození při IVF – výběr a vpravení té nejvhodnější spermie (bez defektů) do vajíčka.

AHasistovaný hatching – technika, kdy dojde k narušení obalu vajíčka a tím usnadnění jeho uhnízdění v děložní sliznici.

ETembryotransfer je zavedení embrya do dělohy.

KETkryoembryotransfer – zavedení rozmražených embryí do dělohy.

Doufám, že tyto zkratky nebudete nikdy potřebovat…

Jsme u těch nejsmutnějších pojmů, se kterými se můžete setkat.

SPspontánní potrat – miminko opustí vaše tělo.

ZTzamlklé těhotenství – miminko se přestane vyvíjet. Lékaři pak doporučují revizi dělohy.

Malý test

Učitelka se nezapře a tak jsem si pro vás připravila malý test. Zvládnete přeložit tento příběh?

Po vysazení HA začala Jana sledovat ovu. K BT přidala i OT, pro jistotu. Ale dítě nikde. Lékař jí odebral krev na HP. FSH i LH v normě, AMH vysoké. Výsledky SPG dopadly taky dobře. Jana se trochu bála, že by mohla mít PCO jako její kamarádka, ale obavy byly zbytečné. Lékař jí doporučil ještě HSK, ta také neukázala žádný problém. Jana s partnerem už nechtěli dále čekat a rozhodli se pro CAR. Spíš než IUI jim lékařka doporučila rovnou IVF. Vzhledem k výsledkům nebylo nutné použít PISCI. ET se zdařil, Jana však bohužel prodělala SP. Vzhledem k tomu, že další embrya nebyla, KET nepřipadal v úvahu a tak se Jana s partnerem rozhodli další IVF odložit. Po několika MS se začali znovu pokoušet o miminko. Navzdory tradovanému termínu 14DC proběhla u Jany ovu až 18DC. Jana netrpělivě čekala na 16DPO. Na 10mIU TT uviděla ihned //. Strašáka SP a ZT zahnala a dnes jí syn dělá velikou radost.

Tak a teď víte všechno. A klidně se můžete pustit i do té svahilštiny.

Hakuna matata (= svahilsky „bez obav“).

P.S. Pokud jsem na nějakou fakt důležitou zkratku zapomněla, napište ji, prosím, do komentářů.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře