Taky jste dlouho žily s tím, že menstruace trvá 28 dní a přesně uprostřed probíhá ovulace? A jak jste se pak popasovaly s tím, že zrovna váš cyklus má třeba 35 dní? Kdy tedy ovulujete?
Já jsem to tedy dost dlouho neřešila vůbec. Tak nějak nebylo proč. A stejně, jednou to bylo 35 a jindy i 67 dní. Ó, blažená nevědomosti… Až teprve před několika lety, kdy se nám už pár měsíců nedařilo otěhotnět, jsem se tématu ovulace začala věnovat intenzivněji.
Když totiž nevíte, kdy ovulujete, nevíte, kdy máte plodné dny a tím pádem se vůbec nemusíte trefit do toho krátkého časového období, kdy můžete otěhotnět. Správné načasování je klíčové. Pokud ovšem nepatříte k těm šťastným párům, které časují obden… Pak už snad ani nemusíte číst dál 🙂
A proč že je to načasování důležité? Během cyklu je totiž jen pár dní, kdy je žena plodná. Je to dáno tím, že spermie sice vydrží až 5 dní, vajíčko ale maximálně 24 hodin. Za plodné dny považujeme období 3-4 dny před ovulací, den ovulace a necelý den po ovulaci. To není moc, že?
Tak jsem se vrhla do honu na ovulaci. Jako první mě napadla kalkulačka na internetu. Už jste to zkoušely? Zadáte do tabulky datum poslední menstruace, obvyklou délku cyklu a případně i délku menstruace. Jenže je tady pár JENŽE:
Takže když vám internet vypočítá, kdy máte ovulovat, vůbec to tak být nemusí.
No jo, tak jak to tedy zjistit?
Za mě – úplně nejlepší je tzv. symptotermální metoda (STM). Složitý název, jednoduchý princip. Sledujete signály, které vysílá vaše tělo (proto sympto-) a teplotu (proto -termální). Poznáte tak, kdy začínají vaše plodné dny, kdy ovulujete, kdy končí plodné dny a kdy očekávat menstruaci. STM můžete navíc používat i jako „antikoncepci“, rozhodně je šetrnější než hormony. A nejlepší je, že je úplně zadarmo – tedy pokud nepočítám jednorázovou koupi speciálního teploměru, ale tento náklad je poměrně nízký. V e-booku Správné načasování najdete více informací a stanete se mistry (tedy mistryněmi) této metody.
Pak také vyzkoušejte ovulační testy. Můžete je použít i jako doplněk STM, ať máte větší jistotu. Hodně pozorně si ale přečtěte příbalový leták. Pamatuji si, když jsem s ovulačními testy začínala – byl to adrenalin. Vůbec jsem totiž netušila, jak fungují. Tedy samozřejmě jsem věděla, že měří přítomnost hormonu (luteinizačního, ať to víte taky) v moči. Ale jak a hlavně kdy je používat? A jak interpretovat výsledky? Leták s návodem se na pár dní stal mým testovacím parťákem. Na téma ovulačních testů chystám článek, tak si ho nenechte ujít.
Existují ještě další pomocníci při stopování ovulace – ovulační mikroskop a ovulační počítač. S těmi zatím zkušenost nemám, ale brousím si na ně zuby. Takže až je vyzkouším, určitě vám dám vědět. Jak jsem tak na ně koukala, asi si užiju hodně legrace…
No a až ji najdete – tedy ovulaci – tak jste zase miminku o něco blíž. A můžete ho začít lákat k vám do rodiny.
Hlavně si ale nezapomeňte při veškerém tom časování taky užívat. Lásky, blízkosti a milování.