Já a můj přítel iFertracker

Zase jste zapomněla změřit teplotu? Nebo zrovna měli sousedi mejdan a vy jste spala jen po troškách? Při divokém snu jste skopla peřinu a teplota je jiná než obvykle? Pro jistotu jste měřila ještě jednou a vyšla úplně jiná hodnota než při prvním měření? Nebo vás prostě už jen samotný pohled na teploměr stresuje?

Byla by škoda šmahem zavrhnout měření bazální teploty nebo celou symptotermální metodu. Ještě je tu totiž iFertracker, monitor plodnosti, který jen večer nalepíte do podpaží a ráno synchronizujete data s mobilem/tabletem. Vyzkoušela jsem ho za vás.

device in the hand 1

Čím mě zaujal?

  • jednoduchost použití (čtěte dále),
  • pohodlí,
  • nezávadnost (použitých materiálů; navíc při nošení nevyzařuje elektromagnetické záření),
  • možnost zadat upozornění na blížící se ovulaci, menstruaci, případně další upomínky (léky, synchronizace s mobilem atd.)
  • a prostě a jednoduše se mi líbil na pohled (jsem ženská, ne?).

Nebudu před vámi ale skrývat, že jsem měla trochu pochyby. Přece jen – že by takový malinký přístroj mohl zvládnout tolik jako teploměr, hlava a počítačový program dohromady? Tedy zaznamenávat teploty, vytvářet grafy, ukládat údaje o cervikálním hlenu, ovulačních bolestech a dalších příznacích, výsledky testů… Ale právě proto mě lákal, byla to výzva.

IMG_9469

Tenkrát poprvé…

Monitor došel v luxusním balení, které by trumflo i prsten s brilianty. S posvátnou úctou (a to si nedělám legraci, opravdu ten pocit ve mně vzbudil) jsem jej rozbalila a kromě přístroje objevila i baterii (klasická CR2025), manuál, nástroj pro otevření krytu a 30 jednorázových náplastí, tedy zásobu na jeden měsíc.

Dalším krokem bylo stažení aplikace iFertracker. A sice přes QR kód, který naleznete přímo na balení nebo v manuálu, případně pomocí AppStore (pro iPhonářky) či GooglePlay (pro Androidky). Při registraci do aplikace zadáte i datum poslední menstruace a délku cyklu, alespoň přibližně.

Ještě bylo nutné přístroj spárovat s telefonem, ale to taky není žádná věda. Hlavně si napřed zapnout monitor – chvíli podržíte prst na čidle a až začne přístroj modře blikat, párujte. V nastavení Bluetooth to máte raz dva.

Šokovala mě jednoduchost použití.

Nalepím do podpaží a jdu spát.
Spím.
Vstanu, odlepím, synchronizuji.

A to je vše. Nic nemačkám, nezapínám, nevypínám, leda mobil. Ale protože toto stručné shrnutí vás nejspíš neuspokojí a určitě netrpělivě čekáte na intimní detaily, máte je mít.

Soumrak

První použití

Zkoumám přístroj, zkoumám náplast. Zkoumám paní na obrázku. Náplast je oboustranná a první lepení je legrace. Jako nevyléčitelná perfekcionistka chci mít vše dokonalé, co kdyby to pak nefungovalo? Takže veleopatrně sejmu jednu ochrannou fólii z náplasti a s hodinářskou pecizností na milimetr přesně nalepím na přístroj. Neméně opatrně sejmu i druhou ochrannou fólii.

Nalepte do podpaží. No jo, ale kam přesně? Aby to drželo, aby to nespadlo, aby mě to nechalo vyspat. Paní na obrázku to má takto, paní na videu takto. Zkusím to takto. No vida, monitor drží jako přibitý. Je to ale trochu nezvyk, tak snad usnu.

Hlavou mi víří otázky – fakt se to spustí samo? Fakt to měří až 20.000x za noc? Teplota pokožky není stálá, neovlivní to výsledky? Jak ráno monitor odlepím?

Druhé až stodruhé použití

Nalepím náplast. Zase křivě, ale nevadí, však držet bude i tak. Monitor plácnu do podpaží, tak nějak přibližně. A hurá do postele. Hlavou mi nevíří nic, natož otázky, všechno vím. Je to totiž geniálně jednoduché.

Temná noc

Spím, nic nevím.

iFertracker 9

Rozbřesk

První synchronizace

Velmi opatrně se snažím odlepit monitor. Jak to bylo – zapnout mobil, zapnout bluetooth, zapnout monitor? Nebo naopak? Kde mám tu aplikaci? Vypnul se mi monitor. Zapnout. Zkontrolovat bluetooth. Jak daleko to mám položit? Cink cink – co to je? Jo, aha, synchronizováno.

Druhá až stodruhá synchronizace

Cestou ke kávovaru odlepím monitor. Pustím aplikaci, přiložím iFertracker na mobil. Cink cink. Geniálně jednoduché.

               5        Screenshot_2016-07-18-15-23-05

K čemu jsem došla?

Kochám se monitorem, je štíhlý a elegantní. Kochám se aplikací. Po krátkém seznámení je přehledná a intuitivní. Její grafika a dobře zvolené barvy mě uklidňují a dávají naději.  Zároveň mě překvapil fakt, že jsem používání monitoru nevnímala jako „měření“, tedy jako činnost pro mnohé stresující, vyvolávající očekávání. Nebo jako povinnost, na kterou se lehce zapomíná. Spíše to byla napínavá hra, fascinující.

               Screenshot_2016-06-24-13-07-44        Screenshot_2016-06-24-13-07-00

Samozřejmě můžete grafy stáhnout a následně vytisknout či zaslat mailem. Takže pokud váš lékař ještě patří k symptotermálním skeptikům, máte možnost ho přesvědčit. Nebo si své grafy archivovat a porovnávat.

Screenshot_2016-06-24-13-05-20S povděkem také kvituji bleskové reakce pana Rejchrta (zástupce firmy Raiing v ČR a produktový specialista), poskytujícího technickou podporu. Zároveň oceňuji velmi dobrou úroveň komunikace s výrobcem. V případě dotazů či potíží obdržíte mailem do 24 hodin odpověď (v angličtině). Dokonce můžete své hodnoty konzultovat i s lékaři. Tomu říkám podpora.

A má počáteční nejistota? Ráda věci porovnávám a ověřuji. Zajímalo mě, jestli se budou závěry zjištěné iFertrackerem lišit od těch získaných ve FertilityFriend (více o aplikaci v e-booku Správné načasování). Byly stejné, na den přesně, mrkněte na to.

Screenshot_2016-06-24-13-06-32

Jemně upozorňuji

Aby byly hodnoty vypovídající, je třeba spát alespoň 6 hodin. Monitor vyhodnocuje i kvalitu spánku. Je tedy možné, že pokud stál za houby nebo byl prostě příliš krátký, data nezaznamená.

Pokud se běžně v podpaží neholíte, při používání iFertrackeru se holte. Přístroj musí být v těsném kontaktu s pokožkou.

Trpíte-li alergií na náplast, poraďte se s lékařem. Náplasti dodané výrobcem jsou označené jako hypoalergenní. I přesto může dojít k lehkému podráždění pokožky, zarudnutí, citlivosti. Pokud tyto příznaky vymizí, neznepokojujte se, časem si zvyknete. Pokud přetrvávají, doporučuji kontaktovat výrobce a lékaře.

A poslední varování – používání monitoru a aplikace je návykové. Ale je to hezká závislost.

Mušky

Z článku je zřejmé, jak moc jsem překvapená a spokojená. I přesto – tak jako vždy v životě – jsem objevila pár mušek, které snad výrobci brzy odstraní.

  • Nepravidelné cykly iFertrackeru dokáží zamotat hlavu. Pokud tímto „nešvarem“ trpíte, nebrala bych ze začátku předpověď monitoru jako stoprocentní. Monitor by měl postupem času zpracovávat údaje ze všech cyklů a předpovědi termínů ovulace a menstruace přizpůsobovat, ale do té doby je dobré opřít se o naměřené hodnoty a při práci s grafem dále využívat poznatky symptotermální metody.
  • Počáteční investice do monitoru není nikterak závratná, naopak v nabídce ovulačních monitorů patří k těm nižším, ovšem je třeba počítat s potřebou dalších balení náplastí (dokupují se balení po 60 kusech).
  • Subjektivní pocit nepohody při odstraňování monitoru, náplasti fakt drží pevně.

Ale ruku na srdce – vy znáte něco absolutně dokonalého?

Tak co vy na to? Zaujal vás iFertracker? Nebo už máte vlastní zkušenost? Podělte se s námi v komentářích.

P.S. Jen pro jistotu… Z napsání tohoto článku mi nevyplynuly žádné finanční výhody. Přístroj mi byl zapůjčen.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře