Feng shui a plodnost

Feng shui je tisíce let staré učení o vlivu prostoru na člověka. Radí jak nastolit harmonii a umožnit životní energii nerušeně plynout. No a mě samozřejmě zajímá, jestli se pomocí změn (nejen) v bytě dá podpořit plodnost. Zuzana Adam, autorka projektu Adam Feng Shui, mé otázky zodpověděla do puntíku.

Věřím, že dítě na svět přichází vědomě. Vybírá si místo, rodiče a okolnosti, které jsou ideální pro jeho růst (nejen fyzický). Jak na otěhotnění, těhotenství a porod nahlíží Feng shui?

Nevím, jak na toto téma nahlíží Feng Shui, protože je to nauka která se věnuje prostoru, ale rozhodně mají východní nauky, pod které Feng Shui spadá, velice podobný názor. Početí dítěte je zcela vědomé a každý jedinec má svůj cíl, k jehož naplnění potřebuje mnoho životů. Naším úkolem je nic nezapomenout, „sbalit“ si vše, co budeme potřebovat na náš úkol při příští cestě do pozemského života. V bardu mezižití (život mezi dvěma životy, který popisuje mnoho knih, nejpodrobněji Tibetská kniha mrtvých) pak zvažujeme, co potřebujeme k naplnění svého cíle.

Úvaha je jednoduchá. V každém okamžiku na náš svět působí specifické energie (umíme je spočítat v horoskopech nebo v Astrotypu), každá lokalita má svá specifika (jiné je to uprostřed Sahary, jiné v Grónsku a jiné u nás v Čechách). Stejně tak dítě formuje rodina, do které přijde. Každý jedinec si v bardu jednoduše vyhodnotí, co potřebuje na posunutí se ke splnění svého velkého cíle. Tedy kdy, kde a komu se musí narodit, aby mohl co nejlépe naplnit cíl, který si pro tento život dal.

Možná se to nám na západě zdá trochu přitažené za vlasy, ale umíme si představit, že pokud se rozhodneme být automechanikem, tak si také vybereme k tomu příslušné školy, předměty a budeme navštěvovat určité kroužky. Rozhodně se k naplnění tohoto snu nevrhneme do studia obchodní akademie.

Jedinec v bardu mezižití to má stejné, ví, které roční období mu přinese energii k průbojnosti, nebo naopak hluboké introvertnosti, jestli potřebuje materialistické myšlení západu nebo východní úctu k tradicím, nebo naopak bídu a válku z jiných míst světa. Jiný život bude mít dítě vesnického rolníka a rozdílný život bude vést dítě matky samoživitelky v Praze. To vše si v bardu mezižití spočítá a pak z toho vyjde jednoduchá rovnice – musí se narodit v době X, místě Y a rodičům Z. Pak naše „Já“ vstupuje s darem nebes do dalšího období, kde dle Tibetské knihy mrtvých pečlivě sledujeme naše rodiče, jestli jsou vhodní pro náš záměr, hodnotíme jejich schopnost výchovy a jejich širší rodinu. Pak nastává čas, kdy se spojí spermie a vajíčko a jedinec se začne vyvíjet v lůně matky.

Těhotenství je pro nastávající maminku opravdu zázračným obdobím, kde dává vzniknout novému životu. Stává se pro své dítě celým Vesmírem. Žena může dle čínské kosmologie v průběhu těhotenství ovlivňovat vývoj dítěte stravou, pohybem, prací a odpočinkem. To stejné nám říkají i naši západní odborníci. Když jsem ale já byla těhotná a opravdu se hlouběji podívala na tato témata skrze pět prvků, bylo mi daleko jasnější například to, který druh pohybu nebo jídla bude pro mne v kterou chvíli prospěšnější. Jestli potřebuji energii dodat, nebo naopak zjemnit. To vše lze upravit i skrze prostor.

Na porod lze stejně tak nahlížet jako na odchod z jednoho světa a příchod do nového.

Co má podle tohoto učení vliv na plodnost – co ji posiluje nebo naopak oslabuje?

Náš život ve všech sférách z jedné třetiny ovlivňuje naše prostředí.  Pokud si přejeme mít dítě, tak je to stejné přání jako kterékoliv jiné. Zjednodušeně – na to, aby mohlo být splněno, potřebujeme víc jak 50% na straně SPLNIT. Jedna třetina jsou nebesa nebo šťastné náhody, jedna třetina jsme my sami a jedna třetina z balíčku 100% je naše prostředí. Dům, v kterém žijeme, kancelář v které pracujeme, a místa, která často navštěvujeme.

Jestli budeme na sebe hodní, tak si můžeme říci, že tak na 25% (kdybychom byli úplně dokonalí tak 33%) splníme toto přání sami za sebe. Zdravotním stavem, pohodou nebo prostě jenom tím, že jsme. Můžeme se spolehnout na náhodu a štěstí, že nám zbývajících 18% doplní, nebo se o to postarat sami a zharmonizovat si své bydlení. Je na nás, jestli prostředí „požádáme o pomoc“. Já osobně mám raději věci víc ve svých rukách, v té chvíli se totiž usmějí i nebesa a štěstí pomůže při tvoření toho, co si přejeme.

Doporučila bych podívat se na prostředí, které vás obklopuje. Mnohdy nese tolik zátěží, že nejenom otěhotnění, ale i náš celý život je zablokován. Zkuste jedno malé cvičení.

Když půjdete dnes domů, zapomeňte na to, že víte, kam jdete. Nechte tašky s nákupem v autě a jen tak, jako byste šli na návštěvu, jděte k vám. Vnímejte vše již od vstupu do paneláku. Jak vypadá? Chce se vám tam? Zvoní zvonky? Jaká je vstupní chodba, schodiště a jak se cítíte ve výtahu? A co vaše dveře? Jsou těmi nejkrásnějšími ve vašem patře? Přede dveřmi se zhluboka nadechněte, a pak otevřete. Jdou otevřít dveře naplno? Udělejte krok dovnitř a zastavte se. Vnímejte, co cítíte, jak to tam voní, na co vám první padnou oči. Je to světlá a prostorná chodba, která vás láká dovnitř, nebo jste zakopli o boty a čekají na vás pověšené bundy, jako byste měli na návštěvě alespoň deset lidí? Chce se vám jít dál?

Toto jsou důležité pocity, které vám napoví, jak moc je vyživován váš byt. Jestli jenom přežívá a čeká, kdy konečně přijdete domů, abyste svou dobrou náladou pozvedli jeho energii. Vy se samozřejmě pak cítíte za pět minut úplně unaveni. Možná toto samé cvičení zkuste po návratu, když budete pár dní pryč, budete lehčeji vnímat váš byt. Nebo si to zkuste u kamarádky, tam půjdete opravdu jako nezasvěcený host a vše se vám bude vnímat lehčeji.

Nevím, jestli bych mohla říci nějakou instantní radu – udělejte to a to a posílíte plodnost. Pro každý pár je to opravdu hodně individuální, stejně tak jak jsme každý jinou osobností. Co ale rozhodně oslabí nejenom plodnost, ale i další části našeho života, je disharmonické prostředí kolem nás. Dá se říci, že nepořádek a věčně nedotažené věci nám berou veškerou energii na cokoliv.

To zní děsivě. Jaké první kroky k harmonizaci byste nám poradila?

Nepořádek – samozřejmě v první fázi si představíme všichni špínu, ale to předpokládám můžeme vyloučit. V druhé fázi je nepořádek mnoho věcí, které nepoužíváme, mnoho oblečení, staré papíry, účtenky, věci z našeho dětství, které jsme si přivezli od rodičů, rozbité věci a nefunkční věci. Toto je opravdu velká zátěž pro náš byt, nás a naše životy. Kdybyste opravdu vše, co jste víc jak rok nedrželi v ruce, nepoužili, nebo si na sebe neoblékli, vyhodili, kolik místa by najednou ve vašem domově vzniklo? Zkuste to, uvolněte svůj byt a uvolněte svůj život.

A jakmile ve vašem bytě bude místo, uvolní se místo i ve vašem životě a najednou bude prostor i pro miminko. Ruku na srdce, kdyby teď u vás zazvonil čáp, měli byste okamžitě prostor, kde děťátko může mít věci, postýlku…atd.? Ale pozor – nemluvím o tom nakoupit dětský pokoj a zařídit ho, je jenom důležité, aby bylo místo, když v těhotenství budete společně připravovat vše pro novou rodinu.

Nedotažené věci mohou být také na vícero úrovních – jak fyzické nedodělky (kolika domácnostem ješte 5 let po nastěhování do novostavby visí místo lustru jenom žárovka?) nebo i emočně a psychicky neuzavřené věci. Ale to je náročnější kapitola a skrze dotažení fyzických nedodělků se začnou samy postupně uzavírat i ty ostatní. Dostaneme se k tomu, že uklidíme ve svém životě na všech úrovních.

feng shui

Hledání důvodu proč nemůžou partneři počít pak ukáže i v které z devíti životních oblastí je nutné dělat úpravy. Co bych ale mohla doporučit je podívat se v oblasti dětí (když stojíte ve vchodových dveřích, tak je to třetina uprostřed zdi po pravé ruce), jaké věci tam máte. Zkuste je symbolicky popsat a to stejné se děje i ve vašem vztahu s dětmi. Nebo s zkusíme malé cvičení.

Vezmeme si obývací pokoj, v kterém se nejvíce sdružují všichni z naší domácnosti. Rozdělte si ho na devět stejných čtverců a oblast dětí je tím čtvercem uprostřed vpravo, když stojíte ve dveřích do pokoje. Teď si vezměte tužku a papír a vše, co tam vidíte, pojmenujte dvěma slovy – přídavné a podstatné jméno (např. slunný obraz, ohavná televize, skřípající podlaha, motýlkové záclony, umouněné okno, tmavý kout…). Teď ale opravdu – pokud chcete mít výsledek, než budete číst dále, napište ten seznam alespoň deseti věcí (doporučuji si hrát a popsat vše – i to co je schované ve skřínkách).

Všechna podstatná jména škrtněte. Naší budoucností jsou děti. A teď si můžete přečíst jak vnímáte svou budoucnost vy.  Jak si umíte hrát a tvořit. A teď je čas otřít slzy a dnes máte tu velkou možnost to změnit. Jednoduše vše co tam nepatří dejte pryč,  vyhoďte nepoužívané a ty věci, které nejvíc nenávidíte. A vytvořte si místo plné lehkosti, aktivity a světla. A možná i symbolicky tam můžete dát obrázek miminka, nebo pověsit si tam malé bačkůrky, to může být jasnou objednávkou pro vesmír. Jakmile pohnete s věcmi v domově, nelze aby se nepohlo něco ve vašem životě.

Rozhodně by to měl být první krok, který na podporu vašeho záměru stát se rodiči ve svém okolí uděláte. Na toto téma jsem napsala knihu Osvoboďte se s Feng Shui, kde popisuji krok za krokem, co udělat doma, abyste se otevřeli všemu, co si přejete. Musím říci, že několik „Feng Shui“ dětí se po kurzech Adam Feng Shui již několik let rodí a já mám vždy obrovskou radost.

Co je rozhodně dalším velkým problémem při snaze otěhotnět nebo donosit děťátko, jsou dnes tak moderní prosklené můstky nebo schodiště (může být i z „děravého“ kovu, kde jednoduše nemáte pevnou podlahu, po které chodíte). Pokud musíte i jen v práci denně projít přes takovýto spojovací můstek, vaše snaha může být téměř zbytečná. Zde je jediná rada – choďte jinudy. Pokud takovýto skvost máte doma, je nutno jej upravit tak, aby podlaha, po které chodíte, byla pevná.

A přeci mne jenom napadla ještě jedna rada vhodná úplně pro všechny páry. Vykliďte vše zpod své postele a nechte tam jenom prázdný prostor. Vše, co máte pod ní, vás ovlivňuje celou noc. Číňané říkají, že jestli chcete miminko, prostor pod postelí by měl být úplně volný, aby se mohla duše přijít podívat na své rodiče 🙂

buddha-611566_1920

Při delších snahách o početí se ze spontánního vášnivého milování může stávat mechanický načasovaný proces. Pár se také ocitá na horské dráze emocí. Existuje způsob, jak se z tohoto bludiště pomocí principů Feng shui vymotat?

Toto je opravdu složitá situace, protože je to mnohdy již zakořeněné v mysli obou partnerů. Proto je nejdůležitější změna. Nejlépe změna prostředí, vyjít si mimo dům, kde vše na nás přestane padat a najednou jsme vytrženi ze všech povinností dodržet hodinu ovulace a podobně.

Doma se dá dobře pracovat s ložním prostorem, který je dobré uvolnit, zharmonizovat, vybrat správné barvy a materiály, které budou podporovat vášeň a pomůžou partnerům vyjít ze stereotypu. Je tu velice dobré se věnovat individualitě partnerů a tomu přizpůsobit i jejich osobní prostor. Vše v klidu a tak, aby se z jejich ložnice znovu stala místnost, kam se budou těšit.

Vaší ložnici byste měli nejdříve vrátit její původní účel – kterým je spánek a hlavně milování. Není to ani tělocvična, ani pracovna a ani sušárna prádla. Uvolněte prostor vášni.

Projděte svou ložnici a zeptejte se každé věci, jestli zpříjemní váš spánek nebo milování. A víte, jestli tam patří nebo ne. Jednou jedna moje klientka popisovala svůj milostný život a najednou řekla:“Ten můj vypadá každý večer jak Avatar.“ Nerozuměla jsem až do doby, než mi objasnila, že jeho tvář je celá ozářená tabletem, na kterém pracuje – ano na modro. Chápete, že soupeřit s virtuální realitou lze těžko.

Doplňte do ložnice dostatek textilií, polštářky, pěkný přehoz, závěsy. Měli byste mít v ložnici dostatek světla a nejlépe takového, aby bylo možné měnit jeho intenzitu a tím navodit smyslnou náladu. Použijte svíčky, nebo vůni některého z afrodiziak, nebo si hrajte s afrodiziaky na jazyku (kaviár, celer, hroznové víno, jahody, fíky, datle, vše ostré – zázvor, chilli – vyostří i chuť na lásku). V ložnici použijte spíš teplé barvy laděné do růžova nebo červena, doporučuji se ale vyhnout modré, která spíš bude podporovat slzavé údolí místo smyslnosti.  A ložnice je také symbolika partnerství, tak rozhodně nezaškodí použít symboliku dvou, dvě lampy, dvě svíčky atd.

Každý den, týden, měsíc i rok mají podle Feng shui svou charakteristiku. Dají se i tyto informace využít k podpoře otěhotnění?

Spíš bych doporučila tyto období využít na samotnou přípravu k otěhotnění. Například části roku, které patří mezidobí země (leden, duben, červenec, říjen) jsou velice dobré pro podporu našeho těla a doplňování základní energie, která nám pomáhá fungovat celistvě. Toto období je celkově dobré na odkládání všeho z našeho života, dotahování nedodělků.

Období jara skvěle startuje vše v našem životě. Na jaře (únor a březen) dobrý hospodář zaseje a stejně tak i my máme dostatečně dravou energii na započetí čehokoliv ve svém životě. Vzpomeňte si na jarní úklidy a chuť vyběhnout jen tak do přírody. Se stejnou energií můžete začít cokoliv. Ale předtím byste v lednu měli rozhodně dobře popřemýšlet, co zasejete do dalších dní vašeho života. Je čas vyjít ven na procházky do přírody, povzbudí to nejenom vás ale i vašeho partnera a to se hodí vždy.

Léto nás podporuje v růstu a rozkvětu, proto je v květnu a červnu skvělé doplnit sami sebe krásnou energií slunce a tím naplnit svůj pohár radosti. Jděte s partnerem na výlety, užívejte si jako za svých teenagerských časů, smějte se a milujte se, kdekoliv se vám zlíbí. Načerpejte vášeň a radostnou energii pro váš vztah.

Podzim zase sklízí vše, co jsme na jaře zaseli. Srpen a září budou podporovat i vaši komunikaci. Povídejte si, povedou se vám možná otevřít témata, o kterých jste dříve neuměli mluvit.

Zima nás podpoří v hledání. Listopad a prosinec jsou těmi nejlepšími měsíci na zklidnění a zabývání se sebou samými. Užijte si společných romantických chvil, zachumlaní. Nebo jen společně ale každý sám rozjímejte u krbu a skleničky dobrého vína. Je to dobrá příprava na romantický odchod do manželského lože.

Rok lze samozřejmě rozdělit i daleko hlouběji a dle vládce každého měsíce přesněji specifikovat energie, které nás ovlivňují. Dokonce i každý den má svůj specifický ráz. Energie jednotlivých dní je možné vždy v každý měsíc najít na našem webu www.adamfengshui.cz nebo v diáři, který pro každý rok připravujeme (www.diar.adamfengshui.cz).

Pro cestu podpory otěhotnění bych ale znovu doporučila se podívat na oba partnery a vybrat pro ně vhodné a méně vhodné dny. A třeba dle toho mohou plánovat výlety a dovolené, kde milování nebude povinností, ale příjemným a hlavně jiskřivým doplňkem zážitku.

Už při narození získáváme do vínku určité vlastnosti, dary, schopnosti. Stejně tak i náš partner. Dají se nějak harmonizovat a podpořit otěhotnění i v případě, že jsme odlišní?

Ano, naše potencialita v životě je popsána v našem Astrotypu, který nám ukazuje, co jsme si zabalili do baťůžku na naši cestu tímto životem. Ukazuje nám i projevy vztahů mezi dvěma lidmi, a pokud jsou zde odlišnosti, můžeme je skrze prostředí harmonizovat. Ale někdy odlišnost může naopak znamenat velkou výhodu a udržovat jiskru ve vztahu. Je však dobré vědět, jak si z italské domácnosti udělat spíš mileneckou jiskru než bolesti hlavy.

Skrze Astrotyp je možné se podívat i na naše prenatální zdravotní predispozice a pracovat i na této úrovni. Někdy totiž dlouhodobý problém s početím může znamenat disharmonii v úplně jiné části těla, než by se čekalo. A na základě individuálního plánu je možné doporučit nápravy skrze prostor, doplňky potravy a harmonizaci energií v našem těle.

Nezapomeňte na jednu věc – se vším se dá něco dělat. Záleží jen na nás, jak moc chceme a jestli ke chtění přidáme i akci.

Děkuji za rozhovor.

 

Už také přemýšlíte, co a jak zharmonizujete? Napište své tipy do komentářů a inspirujme se navzájem.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře