Stres a cykly

Na cykly může mít vliv prakticky všechno, co v životě děláte či neděláte. A stres pochopitelně taky. To je jasné, říkáte si, stres má přece vliv na všechno. To jo, ale proč? Jak vlastně přesně působí na cyklus? Kromě toho, že stres je fakt pruda a otrava, jeho vliv na cyklus se dá skvěle vědecky vysvětlit.

Šavlozubý tygr

Sám o sobě není stres úplně špatný. K životu ho potřebujeme, abychom přežili. Když nás denně mohl na procházce zaskočit šavlozubý tygr, potřebovali jsme vybudit organismus z nuly na sto a rychle utéct. V současnosti sice šavlozubého tygra nepotkáte, ale i tak se potřebujete umět rychle vyhnout možnému nebezpečí.

Potíž je ale v tom, že kromě zjevného nebezpečí si naše společnost vytváří ještě uměle situace, kdy zažíváme stres – práce, vztahy, politická situace, finance… A tak se naše tělo dostává do stavu boje o přežití častěji, než by bylo vhodné.

„Stresové“ hormony

Adrenalinkortizol, dva hormony, které se při stresu vylučují z nadledvinek.

Oba nám umožňují přežít nebezpečí. A nejen to. Kortizol má také na starosti hospodaření s glukózou, bílkovinami a tuky, zvyšuje krevní tlak, má protizánětlivé účinky. Naše tělo je nastaveno tak, aby zvládlo krátkodobé zvýšení těchto hormonů – a pak mělo prostor je zase snížit a regenerovat.

Jenže pokud jsme ve stresu častěji a déle, tak hladiny neklesají a zaděláváme si na problém.

Kortizol se totiž tvoří ze stejného základu jako spousta dalších hormonů. Ten základ se jmenuje pregnenolon (vzniká z cholesterolu) a z něj se pak tvoří kromě kortizolu například progesteron, DHEA, estradiol (estrogen), testosteron.

Je to, jako když potřebujete uvařit několik jídel, na které potřebujete vývar.

  • Nachystáte si vodu, zeleninu, sůl a koření – a máme v hrnci cholesterol
  • Uvaříte – a je hotový pregnenolon

A máme parádní základ pro další hormony. Tedy pro polívku, pro rajskou omáčku, pro rizoto, pod maso… Když jsme v pohodě, všechno šlape, vývaru je dost a uvaříte všechno v dostatečném množství.

A když ne?

Zpátky k šavlozubému tygrovi. Čemu dá tělo přednost, když potkáte šavlozubého tygra? No tomu, abyste setkáni přežili.

Takže nejdřív bude na řadě kortizol. Přijde, nabere si obří misku vývaru, nasype nudle a odchází vás zachránit. A na ostatní se dostane až potom. A je to logické, protože k čemu vám bude ovulace, když si vás dá tygr k obědu? Nehledě na to, že rozmnožovat se v nebezpečné situaci je nerozum a tělo to ví.

Chronický stres

Ale víte, co se stane, když budete ve stresu pořád? Kortizol si bude brát stále větší a větší misku, takže ostatní budou mít smůlu. Taky se může stát, že třeba zbude jen malinko na progesteron (rajská) a třeba i na estrogen (rizoto). Tomu se říká „pregnenolon steal“ (krádež pregnenolonu).

A taky se začne snižovat vaše citlivost na inzulin, oslabuje se imunitní systém, zvyšuje tlak, zhoršuje metabolismus bílkovin.

Když to přepískneme a ze stresu se stane chronický stres, máme tu další řadu nepříjemných příznaků zvýšené hladiny kortizolu:

  • únava
  • úzkost až deprese
  • mozková mlha
  • nespavost
  • bolesti hlavy
  • přibírání na váze
  • snížené libido
  • PMS
  • poruchy cyklu až neplodnost

Všechno jsou to nepříjemné záležitosti, ale my se zaměříme na potíže, související s cyklem a plodností.

Stres, cykly a plodnost

Jak vidíte, na úrovni biologie a člověka jako živočicha bude mít přežití vždycky přednost před rozmnožováním.

A tak se může stát, že vlivem stresu

  • nebude probíhat ovulace
  • zvýší se hladina estrogenu (může způsobit PMS, riziko cyst, myomů, silné menstruace, nižší hladiny progesteronu)
  • sníží se hladina progesteronu (zkrácení luteální fáze může způsobovat PMS, záněty, potratovost)

A pozor, stres ovlivňuje plodnost nejen u žen, ale pochopitelně i u mužů. Podle dánské studie publikované v roce 2020 (viz zdroje) se v ejakulátu u mužů, kteří udávali silný stres během předcházejících 3 měsíců, potvrdila nižší koncentraci spermií, celkový počet spermií a jejich motilita (pohyblivost).

Jenže co s tím? Jak se v dnešní době vyhnout stresu? Těžko. Tak ho pojďme alespoň co nejvíc omezit.

Jak se vypořádat se stresem

Mrkneme se na základní tipy, které vám pomůžou. Vezměte prosím na vědomí, že se jedná o první kroky, které můžeme udělat, ale je možné, že nebudou stačit. Pokud se necítíte dobře, konzultujte svůj stav s lékařem.

Spánek

To je naprostý základ. Kdyby nic jiného, spánek si pohlídejte – tedy choďte spát nejpozději v 10, spěte alespoň 7-8 hodin. Pořiďte si zatemňovací závěsy nebo okenice, případně alespoň masku na oči. Před spaním nekoukejte na televizi, nesjíždějte sítě a nepracujte s počítačem. Zkuste se tak hodinu před spaním pomalu připravovat – bylinkový čaj, knížka, povídání, milování.

Cílený odpočinek

Co se tak několikrát za den vědomě zastavit, alespoň na pár minut, a jen tak být? Co vidím? Co cítím? Jak se cítím? Na co myslím? A nic, ale vůbec nic nedělat. Meditace, pokud vám ji zdravotní stav umožňuje, dokáže velmi pomoci.

Pohyb

No nemusíme zrovna běhat maraton. Ale jít na procházku, protáhnout se v jógových pozicích, zacvičit si cokoli jiného, klidně se i proběhnout, projet na kole, zaplavat… No a milování je taky pohyb. Jen to nepřehánějte, velká fyzická zátěž je taky stresor.

A protože vše je provázáno se vším, podíváme se i na stravu a vitamíny a minerály. Překvapilo by vás, jak moc se dá psychika ovlivnit stravou a mikroživinami.

Strava

Nemusíte přejít na veganství, ani se všeho hned vzdát. Možná leda alkoholu, ten zbytečně zatěžuje játra (a zhoršuje metabolismus estrogenu a snižuje produkci progesteronu). Ale zpočátku stačí ubrat – kafe a jiných stimulantů, lepku (alespoň vysaďte pšenici), cukru, mléčných výrobků (alespoň těch kravských). Přidejte zeleninu a ovoce (ale toho ne moc). A vůbec, snažte se jíst základní potraviny, bez dochucovadel a podobných nesmyslů.  Víte, že ženy potřebují ve stravě tuky, tedy ty „zdravé“, jako olivový olej, avokádo, ghí, ořechy? A cholesterol? A sacharidy? Jejich nedostatek může zhoršovat funkci štítné žlázy. Pokuste se je (tedy minimálně tuky a bílkoviny, v malé míře i zdravé sacharidy) propašovat do každého jídla, spolu s velkou porcí zeleniny. Dobrá zpráva – vysokoprocentní čokoládu (kousek) a nepražené kakao můžete, snižují hladinu kortizolu.

Pitný režim

Vodu potřebujete a zpravidla větší množství, než si myslíte. Zvládnete dva litry denně?

Vitamíny a minerály

Hořčík, vitamíny skupiny B, vitamín D, naprostý základ, pokud potřebujete snížit stres a napravit případné škody, které už stihl napáchat. Tahle trojice je pro hormonální pohodu obecně velmi důležitá.

Doplňky stravy a byliny

Potřebujeme snížit stres, takže vám pomůže třeba třezalka, chmel, rozchodnice růžová, levandule, meduňka, kozlík. Ať už ve formě namíchané čajové směsi nebo tinktury. Doporučuji poradit se s bylinkářem a moc neexperimentovat, bylinky jsou taky lék. Homeopatika nebo Bachovy esence jsou taky super, ale raději jejich výběr také konzultujte s odborníkem. V akutním stavu ale hodně pomůžou krizové kapky (Rescue Remedy).

Psychika

Musím to zvládnout. Jsem hodná holka. Nejsem dost dobrá. Nezasloužím si… Tohle jsou nejčastější programy, které stres přiživují. Tohle by bylo na dlouhé povídání, ale nemusíte vůbec nic. Jste úžasná už jen proto, že jste měla odvahu se narodit a žijete. Jste víc než dost. A nemusíte si nic zasloužit, na zásluhy si nehrajem. Jestli je vám mizerně, přiznejte si to a pak plačte, vztekejte se, rozmlaťte talíře, cokoli, co vám pomůže emoce uvolnit. Všechen ten přetlak vypusťte ven, ale bezpečně. A pak odpočívejte.

Samozřejmě existuje i spousta dalších možností, jak zatočit se stresem. A jak upravit hladiny kortizolu, ale i estrogenu, progesteronu, testosteronu a všech ostatních. Ale je potřeba mít jistotu, vědět přesně, kde je problém a kterou situaci potřebujete řešit. Tedy hledat individuální a na míru šité řešení. Některé situace vyžadují farmakologickou léčbu.

Přeji vám, ať šavlozubého tygra nikdy nepotkáte. A ať se vám i další stresy vyhnou.

V e-booku Správné načasování se naučíte základy symptotermální metody, budete se orientovat ve svých cyklech a odpadne další dávka stresu.

Stáhněte si e-book Desatero čekatelky, najdete tam další tipy, jak přežít stres při čekání na miminko.

Zdroje:

Nordkap L, Priskorn L, Bräuner EV, Marie Hansen Å, Kirstine Bang A, Holmboe SA, Winge SB, Egeberg Palme DL, Mørup N, Erik Skakkebaek N, Kold Jensen T, Jørgensen N. Impact of psychological stress measured in three different scales on testis function: A cross-sectional study of 1362 young men. Andrology. 2020 Nov;8(6):1674-1686. doi: 10.1111/andr.12835. Epub 2020 Jul 16. PMID: 32621382.

BRIDEN, Lara. Jak si zlepšit menstruační cyklus: Praktický manuál k obnově přirozeného menstruačního cyklu. 1. vydání. Přeložila Jana Dell Plotnárková. Jihlava: Altenberg, 2021. ISBN 978-80-907968-3-6.

FIBÆK, Caroline a FÜRST, Stine. Hormony v harmonii: ženám v každém věku. 1. vydání. Přeložila PhDr. Květa Böhmer. Praha: Grada Publishing, a.s., 2018. ISBN 978-80-271-0607-3

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře