Clostilbegyt a Utrogestan – zlí páni

Clostilbegyt a Utrogestan jsou často léky první volby, které gynekologové nasadí pro podporu otěhotnění. Vsadím se, že jste alespoň jeden z nich brala, je to tak? Aby bylo jasno, nejsem a priori proti lékům, ani proti hormonální léčbě. Léky jsou dobří sluhové, ale zlí páni. A proto musí být léčba nasazena odůvodněně a nastavena přesně na míru daného cyklu konkrétní ženy.

Měla jsem gynekoložku, fajn ženskou. Hodná, vtipná, znala mě odmala. Když jsem byla po dvou letech nešťastná, že ještě nemáme miminko a o jedno jsme přišli, tak mi řekla: „Tak to trochu podpoříme.“ A dostala jsem do jedné ruky recept na Clostilbegyt a Utrogestan a do druhé papírek s instrukcemi, kdy je brát. Clostilbegyt 5.-10. den cyklu, Utrogestan 17.-26. den. Tak jsem je brala.

Clostilbegyt

Předepisuje se na podporu ovulace, užívá se obvykle 5.-10. den a to maximálně tři měsíce po sobě.

Problém je, že se ve většině případů předepisuje zbytečně. Ano, zbytečně. Někdy (můj případ) od oka se slovy „tak to podpoříme“. Někdy lékař provede ultrazvukové vyšetření, ovšem pokud ovulujete později a do 12. dne nevidí dominantní folikul, vytasí anovulaci. Když máte štěstí, lékař přihlédne k vašim delším cyklům, objedná vás na další ultrazvuk a pak na další a další, ve snaze dočkat se dominantního folikulu. Ale to se bohužel moc často nestává. Takže z ordinace odcházíte s nálepkou anovulace, receptem na Clostilbegyt a termínem kontroly za měsíc.  V horším případě receptem na trojitou dávku a kontrolou za 3 měsíce, bez průběžného sledování.

A to přesto, že ovulujete (byť později).

Pravda, Clostilbegyt – a další léky obsahující klomifen citrát – může stimulovat ovulaci. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že má nežádoucí účinky, kontraindikace a upozornění v rozsahu sobotní přílohy novin.

Namátkou – nevolnost, zvracení, nadýmání, bolesti břicha, pocení, návaly, poruchy funkce jater, poruchy nervového systému, poruchy vidění (některé trvalé), zákal, bolestivá menstruace, špinění, abnormální krvácení, cysty, poruchy cévní výstelky, poruchy trávení, kožní reakce, vypadávání vlasů, silné bolesti hlavy, závratě, dezorientace, nespavost, změny nálad a chování, deprese, bolestivá prsa, nárůst nebo úbytek váhy, otoky… A dámy, toto není klasický příbalový leták, tyto příznaky se vyskytují v poměrně  vysokých procentech případů (až 10%) a potvrdí vám je většina žen, který některou formu klomifenu užívaly, včetně mě. Příbalový leták najdete zde.

Clostilbegyt se nemá používat, pokud: jste těhotná, máte poruchy vidění, při chorobách jater, při cystách, při děložním krvácení neznámého původu, při některých druzích rakoviny, při poruchách štítné žlázy nebo nadledvinek, pokud máte předčasnou menopauzu nebo vám bylo řečeno, že jste neplodná…ehm…

Hrozí také riziko hyperstimulačního syndromu, což je hodně nehezká a nebezpečná záležitost.

A teď bacha, po užívání Clostilbegytu (či jiných léků obsahujících klomifen citrát), často dochází k vícečetným těhotenstvím. Nebo k mimoděložnímu těhotenství.

Nebo taky k žádnému, protože klomifen má vliv na hlen děložního hrdla (snižuje jeho kvalitu a tím zhoršuje spermiím průchod nebo vytváří nevhodné prostředí pro jejich přežití) a mění kvalitu děložní sliznice, takže ani nemusí dojít k uhnízdění oplodněného vajíčka. Paradoxní, že?

Účinná látka se navíc dlouho odbourává a může v těle kolovat ještě v raných fázích těhotenství a to není dobré.

Takže stojí za zvážení, jestli vůbec riskovat zdraví s nezaručeným výsledkem. A většinou úplně zbytečně, protože ovulace probíhá, akorát později.

Utrogestan

Předepisuje se při nedostatku progesteronu, tedy pokud je krátká luteální fáze (od ovulace do menstruace), případně dochází k vícedennímu špinění. Při nedostatku progesteronu nedojde k uhnízdění oplodněného vajíčka nebo těhotenství záhy zaniká.

Dobrá zpráva je, že fakt pomáhá. Navíc je na přírodní bázi. A kontraindikace a nežádoucí účinky jsou minimální.

Nesmí se používat v případě závažného onemocnění jater, při rakovině pohlavního ústrojí nebo prsu, alergii na soju, při poruchách srážlivosti krve, krvácení do mozku. A při užívání hrozí prakticky jen ospalost a nevolnost (potvrzuji). Utrogestan je navíc vtipná kulička, která se dá užívat BUĎ ústy NEBO zavádět do pochvy. Při zavedení do pochvy snížíte nežádoucí účinky. Jo a předepisuje se i v prvních týdnech těhotenství, takže bez obav. Taky, protože jsou hormony provázané, má příznivý vliv i na ovulaci v dalším cyklu. Příbalový leták zde.

Špatná zpráva je, že se často nasazuje úplně blbě. Tedy v souladu s příbalovým letákem – od 17. do 26. dne cyklu, ovšem naprosto bez respektu ke konkrétnímu cyklu konkrétní ženy. On se totiž progesteron v těle ve zvýšené míře uvolňuje až po ovulaci. A pokud ho dodáváme zvenčí, opět je třeba nasadit jej až po ovulaci.

Ale po POTVRZENÉ ovulaci.

Co znamená potvrzená ovulace? Buď sledování pomocí ultrazvuku do doby, než k ovulaci dojde, až bude viditelný zbytek folikulu (tedy ne jen „za tři dny budete ovulovat“), případně podstatně jednodušší způsob – sledovat se podle symptotermální metody.

Jistě, pokud ovulujete předpisově 14. den cyklu, pak se nic zlého nestane. Ale co když patříte do těch 70 % žen, které ovulují až po 16. dni cyklu?

Progesteron ovulaci zablokuje. Prostě ovulace neproběhne. Jen proto, že byl Utrogestan nasazený předčasně.

Peklo

A teď si představte, co nastane, když to všechno zkombinujeme, jak se často děje:

 • když vám lékař nasadí Clostilbegyt, i když ovulace ve vašich cyklech normálně probíhá, jen holt později
 • nebude sledovat růst folikulů
 • neověří ovulaci
 • a vy podle jeho rady nasadíte Utrogestan dřív, než k ovulaci dojde.

Vaše tělo se vlivem klomifenu vybičuje k enormní činnosti vaječníků. Začne dozrávat více folikulů, než by dozrávalo v přirozeném cyklu. Je možné, že bude i více dominantních folikulů, protože tělo bude šílet. Pojede na plné pecky.

A pak, těsně před ovulací, dostane dávku progesteronu z Utrogestanu. Tělo bude sice zmatené, protože k ovulaci ještě nedošlo, ale přesto ho zaplaví vlna progesteronu. A protože tělo je zvyklé poslouchat, tak ovulaci stopne. Změna plánu, dámy a pánové!

Co se děje pak?

Z folikulů, které měly uvolnit vajíčko, vzniknou cysty. V lepším případě prasknou při menstruaci. V tom horším je na řadě léčení, případně operace.

Vaše tělo dostalo navíc masakrální dávky hormonů, které se navzájem blokovaly, takže je dost pravděpodobné, že vám bude blbě. Fyzicky i psychicky. A cysty bolí. Taky je možné, že tělo bude potřebovat čas, než se z toho vzpamatuje, než se odbourá klomifen. Takže ani další cyklus nemusí proběhnout v pořádku.

A dál? Tento cyklus byl neúspěšný, tak si to zopakujeme. A potřetí znovu. A pak? Paní, je mi líto, ani léky vám nepomohly. Jediné řešení je IVF.

Vidíte to? Vidíte ten nesmysl? Tu zbytečnost?

Představte si malou cukrárničku někde na vesnici. Paní cukrářka upeče třeba 50 zákusků, které se během pár dní prodají. Jsou výborné, s láskou pečené, lidé je mají rádi. Ale těch 50 stačí. A pak přijede nějaký úředník, který rozhodne, že je to málo. Nalije do paní cukrářky dvě kafe a tři energeťáky a přesvědčí ji, aby napekla těch zákusků 150.  A já se ptám – bylo to nutné? Předtím vše šlapalo jako hodinky, ke spokojenosti všech. Pak se v lepším případě alespoň těch 50 prodá. Možná 60, když bude paní cukrářka přesvědčivá. A ostatní se zkazí.

V horším případě pan úředník přijde a než paní cukrářka otevře krám, všechny zákusky jí rozšlape. Ještě to dvakrát zopakuje a pak jí pošle oznámení, že její cukrárna je neperspektivní, neprodává a měla by ji přenechat někomu schopnějšímu.

Hádám, že paní cukrářka si, jakmile se otřepe z kofeinové bomby, řekne, že by se na to mohla vykašlat a radši jít pracovat do sámošky. A každopádně bych se nedivila, kdyby pana úředníka chytla pod krkem.

S paní cukrářkou soucítíme a nejraději bychom jí řekly, ať už to proboha nedělá, ať důvěřuje vlastnímu ověřenému systému, že jo? Ale svým tělům nedůvěřujeme.

Protože nemáme všechny informace. Teda teď už ano.

Řešení

Znovu opakuji, že nejsem proti lékům. Mají své opodstatnění a při skutečně dobře promyšleném nasazení mohou pomoci. Nebo alespoň co nejméně uškodit. Teda Utrogestan, protože Clostilbegyt bych vyhodila z okna rovnou. Tak jak na to?

Důvěřovat přírodě a nestavět medicínu nad ni.

 • Naučit se symptotermální metodu – lékař i vy. Nebo alespoň vy a pak to lékaři vysvětlíte. Protože pak vidíte v dostatečně dlouhém časovém rozsahu, jak vaše cykly vypadají, jestli ovulujete, kdy ovulujete. Protože pokud ovulujete, je jakákoli stimulace ovulace naprosto zbytečná.
 • Když zjistíte, že ovulace probíhá, Clostilbegyt neberte. Fakt. Věřte mi. Když ne mně, tak se zeptejte MUDr. Lázničkové, gynekoložky.
 • Pokud k ovulaci nejste schopná v grafu vysledovat, poraďte se s certifikovanou poradkyní (například se mnou, ehm, že?). Pokud lékař symptotermální metodě nevěří, trvejte na tom, aby vás pravidelně vyšetřoval ultrazvukem, dokud k ovulaci nedojde.
 • Pokud ovulaci nevysledujete ani po 90 dnech, možná je opravdu načase hledat řešení (ale pořád je hromada jiných možností, přírodních, ne nutně Clostilbegyt).
 • A taky sledujte luteální fázi – od ovulace do menstruace. Trvá 12-16 dní? Bez dlouhého špinění před menstruací? Super, není problém. Nepotřebujete ani Utrogestan.
 • Trvá méně než 12 dní? Nebo během druhé fáze špiníte? Špiníte dva až tři dny před menstruací? Už jste měla pozitivní test, a přesto jste o miminko přišla? Odběr krve po ovulaci ukázal na nízkou hladinu progesteronu? Tady už stojí Utrogestan za zvážení. ALE AŹ PO POTVRZENÉ OVULACI!!! A ovulaci potvrdí lékař na ultrazvuku, nebo – a to je jednodušší – si ji potvrdíte sama pohledem na graf bazální teploty.

Jak to bylo dál?

Jak pokračoval můj příběh? Brala jsem léky podle rady. Bylo mi zle. Byla jsem odulá, v depresi, vzteklá, bolelo mě všechno, prsa, břicho. Po Utrogestanu mi bylo špatně a chtělo se mi strašně spát. Ten cyklus trval asi 50 dnů. Pak jsem jela na kontrolu s tím, že menstruace nepřišla a mám bolesti. Měla jsem cysty na obou vaječnících.

Dostala jsem „vyvolávačku“ s tím, že po menstruaci mám brát léky znovu a stejně…

Hned na zastávce autobusu jsem obvolávala ordinace. Změnila jsem lékaře a naučila se používat symptotermální metodu. To, že lékaři patří IVF centrum, kam se mě snažil poslat, je jiný příběh.

Zjistila jsem, že mám holt delší cykly a ovuluji až 18. den cyklu a později. Několik měsíců poté jsem otěhotněla přirozeně. Ema má 6 let.

Už nikdy bych takovou kravinu nedopustila. Už nikdy bych své tělo takhle nezatížila, tak zbytečně.

Tak buďte opatrné. Jen vy jste zodpovědné za své tělo.


Prozkoumejte symptotermální metodu do hloubky na Kurzu STM

 • naučíte se spolehlivě rozumět svým cyklům
 • poznáte, pokud nastane problém a budete ho umět řešit. Tím podpoříte svou plodnost.
 • poznáte z grafu těhotenství, zjistíte přesné stáří těhotenství a spočítáte si termín porodu
 • naučíte se zjistit plodné a neplodné období před těhotenstvím, i po porodu, v době kojení, takže budete moci používat metodu místo hormonální antikoncepce
 • a zjistíte, že STM můžete používat za všech podmínek – po hormonální léčbě, při cestování, při nemoci, při práci na směny…

Stáhněte si e-book Správné načasování
Najdete tam základní body symptotermální metody.

Klaudie Fachinelli
Navzdory diagnóze primární neplodnost se nám podařilo přirozeně počít krásnou holčičku. Někdy příroda chce, abychom jí vyšli vstříc - ukážu vám, jak se přiblížit svému snu a neztratit hlavu :) Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou e-booků Pytel strachů na cestě k dítěti a Čtyři cesty k miminku.
Komentáře